Ołówki KOH-I-NOOR


Ołówki KOH-I-NOOR HARDTMUTH 1500 (8B-2H)
      Wiele osób pyta mnie, jakich ołówków używam. Zawsze wydawało mi się, że czeskie ołówki KOH-I-NOOR są na tyle znane, że każdy rysujący "na poważnie" ich używa i nie trzeba o nie pytać. Zamiast odpowiadać co chwilę na to samo pytanie, postanowiłam napisać kilka słów o tych ołówkach.
        Oprócz ołówków progresso, używam zwykłych ołówków tej samej firmy (KOH-I-NOOR). Miałam okazję kupić dwa różne komplety: KOH-I-NOOR HARDTMUTH 1500 (8B-2H) oraz KOH-I-NOOR HARDTMUTH 1510 (8B-2H). Oba rodzaje są z serii 1500, czyli w wykonaniu naturalnym. Częściej spotykane są te pierwsze. Koszt to około 22-25zł za 12 sztuk w metalowym opakowaniu.
       Czym różnią się te dwa zestawy? Zestaw 1500 jest miększy od 1510 (mimo że ołówki są w tym samym przedziale 8B-2H). Dotyczy to przede wszystkim drewna (które w komplecie KOH-I-NOOR 1510 jest twarde) i w pewnym stopniu także grafitu. Różnice w odcieniach jednak są naprawdę niewielkie, więc jeśli ktoś nie jest dokładny- nie zauważy różnicy. Które ołówki są lepsze? Cóż, to już indywidualna sprawa. Jak dla mnie- oba rodzaje są świetne. 

Ołówki KOH-I-NOOR HARDTMUTH 1510 (8B-2H)
       W wielu moich wpisach jest mowa o ołówkach H, 2B, 5B itp. Zdaję sobie sprawę, że na bloga wchodzą także osoby, które z rysunkiem nie miały jeszcze nic wspólnego, a być może mają ochotę zacząć rysować. Specjalnie dla nich, w kilku słowach opiszę, jak rozumieć oznaczenia ołówków. 
         Najbardziej znany ołówek, z którym chyba każdy miał do czynienia choćby w przedszkolu, to ołówek HB. Być może nie zwracaliście na to uwagi, bo nie zawsze na takim zwyczajnym ołówku (kupionym w pierwszym lepszym sklepie) jest oznaczenie. Ołówki H są twarde, znajdują zastosowanie przeważnie w rysunku technicznym. Ołówki, w których oznaczeniu występuje litera B, to ołówki miękkie, umownie przeznaczone do rysunku artystycznego. HB jest w takim razie ołówkiem "pół na pół", ani za twardy, ani za miękki. Zasada jest prosta: im większa cyfra przy H, tym twardszy jest ołówek; im większa cyfra przy B, tym jest on miększy. Z czego wynika to, że gdy ołówek jest miększy- rysuje ciemniej? Twardość i odcień ołówka są ze sobą powiązane. Chodzi tutaj o proporcję czystego grafitu do kaolinu. Im więcej jest grafitu w ołówku- tym bardziej jest on miękki, a jego odcień ciemniejszy. Analogicznie: im więcej kaolinu w ołówku, tym jest on twardszy i jaśniejszy.1 komentarze :

  1. Większość ich używa, tylko nie rozumiem czemu można poszukać lepszych te zestawy nadają się do rysunku technicznego, a do artystycznego bardziej te czarne z żółtą końcówką (seria 1910)ja już dawno przeniosłam się na inne jedyne do czego używam to 8B do mega czarnego tła, z reszty nie korzystam

    OdpowiedzUsuń